Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

York Yorkshire Terrier Yorki

| York yorkshire terrier yorki | 29 lipca 2012

York -Yorkshire Terrier

Yorkshire terrier - york - yorki

Yorkshire terrier – york – yorki

Yorki krótka historia

Yorkshire terrier pochodzi z hrabstwa Yorkshire na północy Anglii. Yorki są krzyżówka trzech innych terierów: szkockiego, paisley i clydesdale. Na początku Yorki wykorzystywano do tępienia gryzoni oraz polowań na mniejszą zwierzynę jak zające. Po II wojnie światowej Yorki cenione były na całym świecie jako przyjazne małe pieski domowe i do dnia dzisiejszego są jedną z najpopularniejszych ras nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Obecnie popularny pies do towarzystwa.

Charakterystyczną cechą tej rasy psów jest maleńki wzrost oraz długa ciemnostalowa szata ze złotymi i czarnymi przebłyskami. York to pies długowłosy o delikatnej sierści opadającej ku dołowi. Yorki są psami skorymi do zabawy o dużej aktywności. York ma dość małą głowę o płaskim czole, błyszczące oczy, średnią kufę i sterczące uszy. Yorki mają zwartą sylwetkę i noszą się dumnie. Wykazują duży instynkt myśliwski i mimo cudownego i słodkiego wyglądu nie należy zapominać, iż posiadają wszystkie cechy teriera. York jest psem który szybko się uczy jest wierny właścicielowi, bardzo łagodny i uczuciowy. Yorkshire terriery wymagają wiele cierpliwości i bycia konsekwentnym od właściciela. Są czujne, szybkie, bardzo zwinne, chętnie stróżują. Niestety bywają szczekliwe i uciążliwe dla otoczenia. Yorki z powodu braku świadomości swoich małych rozmiarów oraz temperamentowi i odwadze teriera, często przecenia swoje możliwości prowokując wręcz większe psy.

Niezwykłą zaletą jest fakt, że yorkom nie wypadają włosy więc doskonale nadają się dla alergików. Ze względu na rosnącą długą sierść należy pamiętać o pielęgnacji oczu i uszu. Sierść poddaje się cyklicznym zabiegom strzyżenia i kąpieli.

Yorki żyją około 15 lat jego wysokość sięga do 25cm a waga do 3,5kg.

Do najczęstszych schorzeń u Yorka należą zapalenie spojówek, kamień nazębny, zapalenie wątroby i zwichnięcia rzepki kolanowej. U szczeniaków może pojawiać się hipoglikemia. Ogólnie nie należy traktować ich jak laleczkę Barbie gdyż są dość wytrzymałe i nie potrzebują szczególnej uwagi.

  

4831 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj