Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Owczarek niemiecki – owczarki niemieckie

| Owczarek niemiecki | 29 lipca 2012

OWCZAREK NIEMIECKI

owczarek niemiecki

owczarek niemiecki

Historia rasy owczarka niemieckiego

Psy owczarskie w Europie istniały praktycznie już w czasach epoki brązu. Używane były głównie do strzeżenia stad a następnie do zaganiania.  W Europie Środkowej rozwój miast powodował wzrost przestępczości  i stąd zrodziło się zainteresowanie psem służbowym.  W Niemczech  powstała organizacja mająca na celu hodowle psów owczarskich które wykazywały cechy dobrego spa służbowego dla wojska i policji. Za pierwszy pierwowzór owczarka niemieckiego wzięto psa zauważonego na jednej z wystaw był to silny pracujący owczarek.  Od tego momentu zaczęto poszukiwać suk w typie wspomnianego psa aby powielać pożądane cechy.  Hodowlę owczarków niemieckich budowano na Horandzie, bo tak miał na imię wspomniany pies, oraz na jego potomkach stosując  inbred i ostrą selekcję potomstwa.

Owczarek niemiecki charakter i usposobienie.

Owczarek niemiecki jest psem niezwykle wszechstronnym. Jest chyba jednym z najbardziej popularnych psów na świecie. Jego użytkowość jest niezwykle ceniona w wojsku, policji, straży pożarnej czy innych służbach ratowniczych. Doskonały węch owczarka niemieckiego oraz instynkt pozwala na wykrywanie materiałów wybuchowych, narkotyków czy odnajdowaniu ludzi. Pomaga również osobą niepełnosprawnym i niewidomym. Odwaga i temperament czynią go doskonałym psem stróżującym i obronnym. Obecnie charakter owczarka niemieckiego nie ma nic wspólnego z charakterem dawnych psów owczarskich.  Często napotyka się na nadpobudliwe, szczekliwe osobniki o wadach budowy. Nadal jednak owczarek niemiecki  znany jest jako jeden z najbardziej wszechstronnie użytkowych psów. Owczarki niemieckie to psy żywiołowe i  energiczne. Szybko i chętnie się uczą oraz współpracują.  Owczarek niemiecki wymaga od właściciela zapewnienia dużej ilości ruchu i wielu zajęć.  Jeżeli pies tej rasy jest dobrze prowadzony będzie przywiązany do rodziny, towarzyski, posłuszny, pewny siebie i odważny.  W przeciwnym wypadku psy źle prowadzone stają się bojaźliwe i nerwowe co często prowadzi do agresywnych zachowań.

Owczarki niemieckie i ich wymiary

Owczarek niemiecki  to pies średniego wzrostu o mocnej muskularnej budowie. Głowa owczarka niemieckiego jest duża, a kufa stanowi połowę jej długości. Ma naturalne sterczące nie kopiowane uszy, ciemne oczy i czarny nos. Psy rasy Owczarek niemiecki osiągają 60-65cm suki natomiast 55-60cm. Masa ciała owczarków niemiecki dochodzi od 30 do 45kg w przypadku psów oraz 22-32kg w przypadku suk. Owczarek niemiecki ma charakterystyczną opadającą linię grzbietu ku zadowi co wygląda jak by przykucał na tylnych łapach. Owczarki niemieckie należą do I grupy FCI sekcja 1. Żyją średnio  10 do 13 lat.

Do najczęstszych schorzeń wśród owczarków niemieckich zalicza się:

Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

Szczenięce zapalenie kości

Skręt żołądka

Alergie

3263 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj