Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

York Yorkshire Terrier Yorki

| York yorkshire terrier yorki | 29 lipca 2012

York -Yorkshire Terrier

Yorkshire terrier - york - yorki

Yorkshire terrier – york – yorki

Yorki krótka historia

Yorkshire terrier pochodzi z hrabstwa Yorkshire na północy Anglii. Yorki są krzyżówka trzech innych terierów: szkockiego, paisley i clydesdale. Na początku Yorki wykorzystywano do tępienia gryzoni oraz polowań na mniejszą zwierzynę jak zające. Po II wojnie światowej Yorki cenione były na całym świecie jako przyjazne małe pieski domowe i do dnia dzisiejszego są jedną z najpopularniejszych ras nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Obecnie popularny pies do towarzystwa.

Charakterystyczną cechą tej rasy psów jest maleńki wzrost oraz długa ciemnostalowa szata ze złotymi i czarnymi przebłyskami. York to pies długowłosy o delikatnej sierści opadającej ku dołowi. Yorki są psami skorymi do zabawy o dużej aktywności. York ma dość małą głowę o płaskim czole, błyszczące oczy, średnią kufę i sterczące uszy. Yorki mają zwartą sylwetkę i noszą się dumnie. Wykazują duży instynkt myśliwski i mimo cudownego i słodkiego wyglądu nie należy zapominać, iż posiadają wszystkie cechy teriera. York jest psem który szybko się uczy jest wierny właścicielowi, bardzo łagodny i uczuciowy. Yorkshire terriery wymagają wiele cierpliwości i bycia konsekwentnym od właściciela. Są czujne, szybkie, bardzo zwinne, chętnie stróżują. Niestety bywają szczekliwe i uciążliwe dla otoczenia. Yorki z powodu braku świadomości swoich małych rozmiarów oraz temperamentowi i odwadze teriera, często przecenia swoje możliwości prowokując wręcz większe psy.

Niezwykłą zaletą jest fakt, że yorkom nie wypadają włosy więc doskonale nadają się dla alergików. Ze względu na rosnącą długą sierść należy pamiętać o pielęgnacji oczu i uszu. Sierść poddaje się cyklicznym zabiegom strzyżenia i kąpieli.

Yorki żyją około 15 lat jego wysokość sięga do 25cm a waga do 3,5kg.

Do najczęstszych schorzeń u Yorka należą zapalenie spojówek, kamień nazębny, zapalenie wątroby i zwichnięcia rzepki kolanowej. U szczeniaków może pojawiać się hipoglikemia. Ogólnie nie należy traktować ich jak laleczkę Barbie gdyż są dość wytrzymałe i nie potrzebują szczególnej uwagi.

4831 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

Owczarek niemiecki – owczarki niemieckie

| Owczarek niemiecki | 29 lipca 2012

OWCZAREK NIEMIECKI

owczarek niemiecki

owczarek niemiecki

Historia rasy owczarka niemieckiego

Psy owczarskie w Europie istniały praktycznie już w czasach epoki brązu. Używane były głównie do strzeżenia stad a następnie do zaganiania.  W Europie Środkowej rozwój miast powodował wzrost przestępczości  i stąd zrodziło się zainteresowanie psem służbowym.  W Niemczech  powstała organizacja mająca na celu hodowle psów owczarskich które wykazywały cechy dobrego spa służbowego dla wojska i policji. Za pierwszy pierwowzór owczarka niemieckiego wzięto psa zauważonego na jednej z wystaw był to silny pracujący owczarek.  Od tego momentu zaczęto poszukiwać suk w typie wspomnianego psa aby powielać pożądane cechy.  Hodowlę owczarków niemieckich budowano na Horandzie, bo tak miał na imię wspomniany pies, oraz na jego potomkach stosując  inbred i ostrą selekcję potomstwa.

Owczarek niemiecki charakter i usposobienie.

Owczarek niemiecki jest psem niezwykle wszechstronnym. Jest chyba jednym z najbardziej popularnych psów na świecie. Jego użytkowość jest niezwykle ceniona w wojsku, policji, straży pożarnej czy innych służbach ratowniczych. Doskonały węch owczarka niemieckiego oraz instynkt pozwala na wykrywanie materiałów wybuchowych, narkotyków czy odnajdowaniu ludzi. Pomaga również osobą niepełnosprawnym i niewidomym. Odwaga i temperament czynią go doskonałym psem stróżującym i obronnym. Obecnie charakter owczarka niemieckiego nie ma nic wspólnego z charakterem dawnych psów owczarskich.  Często napotyka się na nadpobudliwe, szczekliwe osobniki o wadach budowy. Nadal jednak owczarek niemiecki  znany jest jako jeden z najbardziej wszechstronnie użytkowych psów. Owczarki niemieckie to psy żywiołowe i  energiczne. Szybko i chętnie się uczą oraz współpracują.  Owczarek niemiecki wymaga od właściciela zapewnienia dużej ilości ruchu i wielu zajęć.  Jeżeli pies tej rasy jest dobrze prowadzony będzie przywiązany do rodziny, towarzyski, posłuszny, pewny siebie i odważny.  W przeciwnym wypadku psy źle prowadzone stają się bojaźliwe i nerwowe co często prowadzi do agresywnych zachowań.

Owczarki niemieckie i ich wymiary

Owczarek niemiecki  to pies średniego wzrostu o mocnej muskularnej budowie. Głowa owczarka niemieckiego jest duża, a kufa stanowi połowę jej długości. Ma naturalne sterczące nie kopiowane uszy, ciemne oczy i czarny nos. Psy rasy Owczarek niemiecki osiągają 60-65cm suki natomiast 55-60cm. Masa ciała owczarków niemiecki dochodzi od 30 do 45kg w przypadku psów oraz 22-32kg w przypadku suk. Owczarek niemiecki ma charakterystyczną opadającą linię grzbietu ku zadowi co wygląda jak by przykucał na tylnych łapach. Owczarki niemieckie należą do I grupy FCI sekcja 1. Żyją średnio  10 do 13 lat.

Do najczęstszych schorzeń wśród owczarków niemieckich zalicza się:

Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

Szczenięce zapalenie kości

Skręt żołądka

Alergie

3263 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj