Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Ciąża u psa

| Zdrowie | 12 kwietnia 2012

Ciąża u psa

Cykl płciowy suki – Cieczka

1 Pierwsza faza cyklu to proestrus czyli faza przed rujowa

W czasie tego cyklu można zaobserwować wycieki krwi z pochwy suki.  Sygnalizuje to, że suka przygotowuje się do owulacji, czyli uwolnienia z jajników komórek jajowych. Komórki te zostają zapłodnione, kiedy zetkną się z nasieniem samca. Ilość krwi może być różna jednak prawie pewne jest , że w tym czasie suka będzie plamić podłogi w mieszkaniu. W fazie prosterus suka staje się atrakcyjna  dla psów i sama wykazuje zainteresowanie samcami, jednak w tym okresie nie dochodzi do owulacji dlatego suka zazwyczaj nie dopuszcza psów do krycia. Faza ta trwa zwykle około 9 dni, zdarzają się jednak przypadki gzdie może zostać skrócona do 2 dni lub wydłużona nawet do 27 dni.  Krwawienie u suk pochodzi z błony śluzowej pochwy i ma związek z tym, że srom ulega obrzękowi i przygotowuje się do kopulacji.

2 Druga faza cyklu to estrus – ruja właściwa.

W raz z początkiem tego cyklu suka przestaje krwawić. Jest to faza cyklu reprodukcyjnego, kiedy suka jest płodna i może zajść w ciąże jeśli dojdzie do kopulacji. Estrus trwa około 7 dni i w tym czasie dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórek jajowych z jajników. Zwykle ma to miejsce 3 dnia rui właściwiej czyli około 10-11 dnia od zauważenia krwawienia. Nieświadomi właściciele swoich suczek którzy nie chcą żeby w czasie cieczki doszło do zapłodnienia zwykle pilnują suki tylko w czasie krwawienia, sądząc że cieczka się zakończyła i pozwalają suce na kontakty z innymi psami. Jest to poważny błąd, ponieważ właśnie po zakończeniu krwawienia  suka pozwala psą na pokrycie i wtedy jest płodna. Dlatego tym którzy nie chcą dopuścić do zajścia w ciąże radzimy nie dopuszczać suki do psów nawet do 2 tygodni po zakończeniu krwawienia.

3 Trzecia faza cyklu, o ile suka nie zaszła w ciąże to metestrus.

Jest to czas kiedy jajniki, macica i srom stopniowo wracają do swoich normalnych rozmiarów, a układ rozrodczy powraca do stanu uśpienia. Faza trwa przeważnie około 3 tygodni.

4 Faza czwarta to faza anestrus, czyli okres ciszy hormonalnej.

Jest to czas kiedy układ rozrodczy suki jest nie aktywny – okres pomiędzy cieczkami. Większość suk ma cieczkę co 6-8 miesięcy i tyle trwa ich pełny cykl płciowy. Pierwsza cieczka pojawia się u suk w zależności od rasy miedzy 6 miesiącem (głównie rasy małe) do 12-18 miesiącem – rasy duże. Pojawienie się cieczki oznacza osiągnięcie dojrzałości płciowej co wcale nie oznacza ze suka jest dorosłym osobnikiem i procesy wzrostu się zakończyły. Tym samym powinno się dać suce czas , by dojrzała zanim dopuści się ją do rozrodu. Dobrym momentem na pierwsze krycie jest zazwyczaj trzecia cieczka.

5 CIĄŻA.

Zwykle ciąża u suki trwa około 63 dni od zapłodnienia, jednak należy się trzymać terminu 56 -72 dni od kopulacji ponieważ  plemniki  mogą przeżyć w macicy nawet tydzień po kryciu. Komórki jajowe po uwolnieniu z jajników również mogą przeżyć kilka dni dlatego okres ciąży może wydawać się krótszy.  Samo zapłodnienie aby było pewne można powtórzyć i dopuścić sukę do krycia ponownie po 2 dniach.  Kiedy suka została pokryta wielu właścicieli chciało by się upewnić czy doszło do zapłodnienia.  Analizę krwi i usg można wykonać już 20 dni po zakończonej owulacji

Ciąża u suki ma trzy fazy, podobnie jak u ludzi. Trzecia faza z punktu widzenia właściciela, ponieważ jest to czas wyraźnych zmian u suki. Brzuch i gruczoły mlekowe powiększają się na 3 tygodnie przed spodziewanym porodem. Mniej więcej na tydzień przed porodem z sutków może wydobywać się siara. Zdarza się, że na 3 dni przed porodem suka staje się niespokojna, traci apetyt i próbuje układać sobie gniazdo. O tym kiedy rozpocznie się poród może informować spadek temperatury ciała suki o jeden stopień, ma on miejsce zazwyczaj na 24h przed mającym nadejść porodem.  Temperaturę można zacząć mierzyć od momentu pojawienia się w sutkach mleka do zaobserwowania jej spadku. Warto pamiętać, że nie należy wyciskać siary z sutków. Siara to pierwsze mleko i jest ono niezwykle ważne dla szczeniąt także zbyt częste sprawdzanie i jej wyciskanie zmarnuje sporą jej część.

Poród!

Dzielimy go na trzy fazy.

1 Suka staje się niespokojna, zdenerwowana, podekscytowana. Kręci się po domu szukając dogodnego miejsca na porów. Dobrze na ten czas uprzednio przygotować odpowiedni i wygodny dla suki kojec w znanym jej miejscu. Wygodne duże i miękkie posłanie będzie idealnym miejscem do porodu. Gdy suka wybierze miejsce zwykle już w nim pozostaje. Może wstawać siadać rozkopywać i układać po swojemu. Faza ta może trwać nawet 24 godziny.

2 Faza druga rozpoczyna się w momencie pierwszych skurczów brzusznych. Wygląda to jakby suka miała zaparcie i próbowała wydalić kał. Często jednak skurcze te ciężko zauważyć i innym objawem jest wyciek przezroczystego płynu z pochwy. Płyn ten nie powinien mieć zabarwienia i powinien być niemal bezwonny –  jest to płyn owodniowy. Jego pojawienie się świadczy o tym że worek owodniowy pękł i szczenię jest gotowe do przyjścia na świat. W tym memencie skurcze są zwykle bardziej widoczne i występują częściej. Jeżeli widzimy że suka prze i ma skurcze przez co najmniej 30 minut, oznacza to, że szczenię powinno się już urodzić. Jeśli po 30 minutach  skurczów nie widać szczenięcia, warto skonsultować się z weterynarzem.

Często pierwsze urodzone szczenię jest największe. Szczenięta mogą się rodzić przodowaniem główkowym lub pośladkowym i nie jest to żadną anomalią jak w przypadku ludzi. Szczenięta mogą się urodzić w worku owodniowym, który suka powinna przegryźć i wydobyć szczenię, jeżeli jednak tak się nie dzieje należy jej pomóc rozrywając worek owodniowy nie uszkadzając przy tym szczeniąt. Niektóre ze szczeniaków mogą się rodzić bez worka owodniowego, co jest normalnym zjawiskiem. Po uwolnieniu szczeniaka z worka, suka powinna zacząć energicznie wylizywać u myć pieska. W taki sposób stymuluje akcję oddechową u szczeniąt. Maluchy zaczynają samodzielnie oddychać praktycznie natychmiast po urodzeniu. Gdy to nastąpi szczenię może zacząć skomleć niemalże płakać niczym noworodek – jest to naturalny sposób na oczyszczenie płuc, nosa i gardła z płynów.

Kiedy pierwsze szczenię przyjdzie na świat zacznie pełzać w poszukiwaniu sutka, jeśli go nie znajdzie po około 10 minutach należy pomóc pieskowi przystawiając go do matki. Szczenięta rodzą się zazwyczaj w odstępach 30 minutowych. Zdarza się jednak, że suka odpoczywa godzinę lub dwie po urodzeniu kilku szczeniąt dlatego okresy te mogą być skrócone lub wydłużone. Jeżeli jednak od rozpoczęcia kolejnych skurczy po 30 minutach szczenię się nie rodzi należy skonsultować się z weterynarzem.

Po zakończonym porodzie należy zbadać każde szczenię, czy nie posiadają wad wrodzonych: czy każde ma odbyt, prącie, pochwę oraz rozszczepu podniebienia. Podniebienie u szczeniąt jest podobne do ludzkiego i jeżeli znajdują się na nim dziurki lub szczelina oznacza to rozszczep. Jeżeli jakaś wada występuje należy skonsultować się z weterynarzem.

Na każde szczenię przypada jedno łożysko i powinno urodzić się z pieskiem lub zostać wydalone później. Zdarza się że suka próbuje zjadać łożyska i nie należy jej tego zabraniać. Podczas zjadania łożyska suka zwykle odgryza pępowinę około centymetra od brzucha szczenięcia. Kikut pępowiny nie powinien krwawić, jeśli krwawi należy zawiązać wokół niego cienką nitkę. Jeżeli suka nie odgryzie pępowiny należy ją odciąć około półtora centymetra od brzuszka i pozostawić. Kikut w ciągu kilku dni uschnie i odpadnie.

Faza trzecia po urodzeniu się szczeniąt objawia się zielonym lub krwistym wyciekiem z pochwy. Jest on wynikiem skurczów macicy, która wydala pozostałe płyny płodowe i skrzepy krwi. To normalne zjawisko i jeśli suka wydaje się zadowolona i spokojna poród można uznać za zakończony. Macica wraca do normalnych wymiarów po około 40 dniach. Proces ten nazywa się inwolucją i jest to naturalny sposób oczyszczania macicy w fazie jej obkurczania się.

 

   

66178 liczba wyświetleń, 35 dzisiaj