Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Choroby uszu psa

| Zdrowie | 14 kwietnia 2012

Choroby uszu psa – przyczyny, skutki, objawy, leczenie i pielęgnacja.

Psy różnych ras posiadają zupełnie inaczej wyglądające uszy, jednak ich budowa jest zupełnie identyczna i przypomina budowę ucha ludzkiego. Ucho zewnętrzne czyli małżowina  uszna. U psów niektórych ras jest ona sztywna i stercząca np. owczarek niemiecki. U innych zwisa z przylegając do głowy np. spaniele.  Małżowina zbudowana jest z chrząstki pokrytej skórą, u jej podstawy są przyczepy mięśni pozwalające psu na poruszanie uszami w różnych kierunkach. Przewód słuchowy to pusty kanał prowadzący od małżowiny do błony bębenkowej, ukrytej wewnątrz czaszki psa i zbudowany jest z chrząstki pokrytej nieowłosioną skórą.  Prowadzi on pionowo w dół a następnie zakręca w kierunku wnętrza czaszki, tworząc poziomy odcinek kanału zewnętrznego prowadzący do błony bębenkowej. Błona bębenkowa  to cienka błona przypominająca napiętą skórę na bębnie. Po jej wewnętrznej stronie znajduje się ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Ucho środkowe to pusta komora w czaszce która zachowuje się jak wnętrze bębna, a ucho wewnętrzne to niezależna struktura zbudowana z pierścieni wypełnionych płynem. Jest ona odpowiedzialna za zmysł równowagi i słuchu psa.

Pierwszym objawem który może świadczyć o chorobie uszu psa jest częste potrząsanie głową. W poważnych przypadkach zwierzę trzepie głową ociera nią i drapie ucho. Czasem towarzyszy temu nieprzyjemny zapach wydobywający się z uszu. W przypadku zauważenia powyższych objawów należy przejrzeć dokładnie uszy i skonsultować się z weterynarzem.

Do najczęstszych zmian jakie można wykryć sprawdzając kanał słuchowy, są: zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, obecność wydzieliny. Są to objawy świadczące o zapaleniu ucha zewnętrznego. Przeważnie przyczyną jest infekcja wewnątrz kanału słuchowego, reakcja alergiczna bądź ciało obce np. nasiono trawy.

INFEKCJE KANAŁU SŁUCHOWEGO ZEWNĘTRZNEGO

Bakterie, grzyby, drożdże i roztocze mogą powodować infekcje kanału słuchowego zewnętrznego. Rodzaj wydzieliny z ucha może określać typ infekcji. Jeżeli w przewodzie słuchowym widoczna jest gęsta, ciemna grudkowata wydzielina, to przyczyna infekcji prawdopodobnie są pasożyty, np. roztocza. Cierpią na to zwykle szczenięta i młode psy. Leczy się je kroplami do uszu. Jeżeli w przewodzi słuchowym widać ropę, to najbardziej prawdopodobną przyczyną są bakterie. Ropa ma zwykle nieprzyjemny zapach, a choroba jest bolesna. Leczenie polega na dawkowaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz antybiotyków – krople i tabletki. W poważniejszych przypadkach stosuje się czyszczenie i płukanie kanału słuchowego zewnętrznego pod narkozą. Niektóre krople do uszu są wieloskładnikowe i zwalczają większość infekcji,  jeśli jednak leczenie jest nieskuteczne lekarz zleca wykonanie posiewu bakteryjnego. Infekcje drożdżowe i grzybiczne często są wtórne. Należy pamiętać, że infekcje kanału słuchowego zewnętrznego, niezależnie od patogenu, który je wywołuje, w większości przypadków rozwijają się wtórnie do choroby pierwotnej, takiej jak na przykład atopia. W tym przypadku leczenie tylko chorób dotyczących kanału słuchowego zewnętrznego bez leczenia przyczyny schorzenia nie przynosi długotrwałych efektów.

Stany zapalne uszu wywołane alergią.

Zwykle przyczyną alergii tak jak u ludzi tak i u zwierząt, są kurz i znajdujące się w nim roztocza, trawy, pyłki oraz różnego rodzaju pasożyty. U psów w większości przypadków o alergii świadczy świąd skóry. Droga wniknięcia alergenu do organizmu nie zawsze ma związek z tym, w jakim miejscu wystąpią objawy. U psów w wyniku reakcji alergicznych najbardziej nasilone swędzenie występuje zwykle w takich miejscach, jak uszy łapy i okolice odbytu. Psy mające alergię często trafiają do lekarza z powodu świądu, zaczerwienienia czy infekcji uszu. Z alergicznym zapaleniem ucha zewnętrznego mamy do czynienia wtedy, gdy reakcja alergiczną wywołuje zaczerwienienia i świąd kanału słuchowego zewnętrznego. Ponieważ kanał słuchowy pokryty jest skórą dlatego reakcja alergiczna rozszerza się w dół całego kanału słuchowego. Jeśli skóra zostaje podrażniona, chrząstka która nie jest dostatecznie elastyczna nie pozwala obrzękowi rozszerzać się na zewnątrz. W rezultacie kanał słuchowy zostaje zwężony i zmniejsza się w nim przepływ powietrza. Staje się on wilgotnym, ciemnym i ciepłym miejscem, idealnym do rozwoju bakterii, drożdży i grzybów wywołujących infekcje.

Gdy u psa rozwija się infekcja ucha koniecznie musimy ją leczyć lecz równie istotne jest odnalezienie jej przyczyny.  Często infekcje rozwijają się bez wyraźnego powodu należy jednak sprawdzić czy nie dochodzi do niech przez zwężenie kanału słuchowego towarzyszącego reakcji alergicznej. Jest to istotne w przypadku nawracających się infekcji uszu u psa ponieważ długotrwały stan zapalny o podłożu alergicznym i powracające infekcje będą sprzyjały dalszemu zwężaniu się kanału słuchowego, przez co choroby uszu wraz z wiekiem psa będą pojawiać się częściej.  Gdy stan zapalny rozwija się w kanale słuchowym zewnętrznym organizm nie jest w stanie rozpoznać czy wywołany jest on alergią czy jest skutkiem infekcji i starając się chronić produkuje więcej woskowiny która ma stanowić barierę ochronną, Produkcja ta często jest nadmierna i w przewodzie słuchowym powstaje ciemnobrązowa wydzielina która towarzyszy reakcji alergicznej w tym miejscu.

Leczenie alergicznego zapalenia ucha  może polegać na podawaniu kropli do uszu, leków antyhistaminowych lub glikokortykosteroidów i w przypadku wtórnych infekcji – antybiotyków. Długo falowe leczenie alergii jest ważne ponieważ pomaga uniknąć częstych nawrotó1) choroby.

Ciało obce w kanale słuchowym.

Często zdarza się że po spacerze pies nagle zaczyna trzepotać uszami a próba sprawdzenia ucha objawia się bolesnymi odruchami zwierzęcia. Do uszu najczęściej dostają się źdźbła trawy, kłosy lub inne ciała obce podczas zabawy psa na otwartym terenie.  Zwykle w kanale słuchowym nie widać co psu przeszkadza należy zgłosić się do weterynarza na badanie ucha otoskopem gdyż drobinki przeważnie wpadają i osiadają w poziomej części kanału powodując ból. Gdy lekarz dostrzeże ciało obce od razu jest je w stanie usunąć, jednak może być to na tyle bolesne ze wymaga podania narkozy.

 

  

35667 liczba wyświetleń, 18 dzisiaj